Над двадесет и четири плавания регистрират от Национален музей параход (НМП) „Радецки“ за летния сезон, информира за БТА ръководителят на изнесена териториална структура на Национален исторически музей (НИМ) „Параход Радецки“ Кирил Трифонов. По думите му плаванията са извършвани в първата и последната седмица на всеки месец и са посетени от граждани от южна и източна България.
„Радецки“ е осъществил и курсове по Дунава по заявка на институции, добави Трифонов.
Общо 168 посетители с ТЕЛК са регистрирани през летните месеци на НМП „Радецки“, а от началото на годината до момента са близо 17 000 души. „В сравнение с предходни години има повишаване на интереса“, допълни Трифонов. Близо сто души са чужденците, които са посетили единствения плаващ музей на Балканите за летните месеци, каза още ръководителят.
„През есенно-зимния сезон спира пътуването на кораба по Дунава, но инициативите продължават. Смятаме да организираме библиотечен кът с дарения на исторически книги и място за исторически настолни игри. Имаме намерение и да изработим униформата на капитана Дагоберт Енглендер“, допълни Кирил Трифонов.
Той е на двадесет и една години, учи „история“ и е ръководител на НМП „Радецки“ от началото на месец август т.г.
Справка в отдел „Справочна“ на БТА сочи, че според Българския корабен регистър „Радецки“ притежава клас „кораб-музей пътнически“ с възможност да плава по река Дунав с 50 до 100 пътника. „Радецки“ е единственият кораб в Европа, който се движи с витла, а не с винтове. Историята на плавателния съд е свързана с историята на Италия, Швейцария, Франция, Австро-Унгария, Сърбия, Румъния, България, Русия и др. европейски страни.