Вермутът за някои по-млади хора звучи малко ретро и това е наистина така – напитката беше изключително популярна у нас преди трийсетина години. Напоследък тя присъства в различни коктейли, които дори не биха били възможни без вермут като основна съставка.
Всъщност вермутът е подсилено вино – подсладено или с добавено бренди, както и различни подправки. Най-общо казано, има две основни разновидности на тази напитка – червен (сладък) вермут, който произлиза от Италия, и бял (сух) вермут, който се смята за френско откритие.
Може би това се свързва с факта, че пелинът, който е съставка на сухия вермут, е станал известен покрай абсента.
Също както напитката амаро, както и куп други подобни, вермутът отначало се е ползвал за медицински цели.
Впоследствие добива слава на отличен аперитив, поднасян самостоятелно или с добавен цитрусов сок. А повечето почитатели на коктейли знаят, че в шейкъра твърде често има вермут – мартини, манхатън и други подобни не се приготвят без тази съставка.
Количеството във всеки коктейл варира от няколко капки до 15 мл. Според познавачи само екстра сухото мартини не трябва да съдържа вермут, но пък в този случай какво има в чашата, освен джин? Напоследък набират слава и други базирани на вермут коктейли – Негрони, Гибсън и Бруклин.
КАкто при всяко питие, така и при вермута не всички разновидности са с еднакви вкусови качества. Тоест колкото и да е стандартизирана тази напитка, нейните вкусове могат да варират в богат диапазон.
Не е изненада принципът, че ако предпочетете по-евтин вариант, ще изпитате последиците от този компромис, който ще е компромис и с качеството. Така че никога не прибягвайте до най-евтиния вермут. На пазара има изобилие от български и вносни марки, които дават достатъчно възможности за избор.
Изненадата за небцето ви може да се окаже вермут, подсладен с карамел, направен от захар мусковадо и включващ японски шийтаке гъби и диво селъри в ароматната си комбинация. И той по нищо не прилича на стария класически вермут, който познавате от барчето на баба и дядо.
Узо – свежият дъх на морето
Съществува и разновидност, която залага на портокалови кори, лайка и розмарин. Всички тези съставки се киснат във виното и се подсилват с неотлежало бренди, пише „Галерия“.
Полет на фантазията са вермутите, съдържащи дори люти чушки и лавандул, цвекло и евкалипт. С тях можете да оргавизиране най-бляскавото коктейлно парти през лятото и да изненадате дори най-големите разбирачи.
Рецепта за мартини (145 калории)
75 мл джин
25 мл вермут
3 коктейлни маслини