Свят

Тосканската приказка Капалбио – „италианската малка Атина“

Капалбио е най-южният град на Тоскана. Намира се в провинция Гросето, регион Марема. Разположен е на няколко километра от Тиренско море и Монте Арджентарио.

Капалбио е кацнал на върха на зелен хълм. Наричан е още „Малката Атина“ заради природата и историческото значение.

Смята се, че името Капалбио идва от латинското caput album (плешива глава), което е символ на града.

Градът датира от древни времена, за което свидетелстват гробниците от бронзовата епоха. Неговата история може да бъде проследена до 806 г. сл. Хр., когато Капалбио става собственост на абатството Тре Фонтане в Рим, като дарение от Карл Велики.

Флоренция – люлката на Ренесанса

Около 1200 г. попада под управлението на клана Алдобрандески, а след това – на Република Сиена. През тези години градът натрупва богатство, тогава са завършени и крепостните му стени. През 1555 г. нахлуването на испански войски хвърля Капалбио в дълбока икономическа и демографска криза, дължаща се до голяма степен и на маларията.

Градът е анексиран от Великото херцогство и състоянието му се влошава. Върлуват и много бандити.

През Средновековието е принадлежал на семейство Алдобрандески, чиято крепост се намира в сърцето на историческия център. Капалбио преминава под управлението на много семейства: графовете Орсини, Сиенската република, Козимо деи Медичи и Лотарингия.

Крепостта Алдобрандески с високата си кула се откроява над червените покриви на каменните къщи. До нея е дворецът Collacchioni, датиращ от периода на Ренесанса. В него се намира пианото на Джакомо Пучини, което е ползвал по време на почивките си тук.

От древните назъбени стени, възстановени от Сиена, за да защитават центъра, можете да се насладите на спираща дъха гледка към района Марема.

В града се намира църквата „Свети Никола“, в която се съхраняват ценни стенописи от Средновековието и Ренесанса.

Гросето – градчето, което се превърна в модерна туристическа дестинация

Сиенската порта, която е един от входовете на града, все още пази оригиналната масивна дървена врата от 15 век.

Силно впечатление прави пъстрата „Градина Таро“ (Il Giardino dei Tarocchi). Той се намира в Пеша Фиорентина, Гаравичио, в община Капалбио.

Паркът е открит през 1998 г. и разполага с 22 скулптури, изработени от стоманобетон и покрити с огледала и керамична мозайка.

Скулптурите са базирани на езотеричните фигури на Таро, създадени от френския художник Ники дьо Сен Фале.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Прегледай също
Close
Back to top button