Новини

Разширяват летището в Будапеща за 1 млрд. евро

На международното летище в Будапеща беше направена първа копка на новия терминал 3, с което официално започва разширение на стойност около 1 млрд. евро. Проектът предвижда удвояване на капацитета до 40 милиона пътници годишно, предава АПА, цитирана от БТА.

Самото начало на строителните работи е планирано за март. Освен новия терминал е предвидено и изграждането на нова автомагистрала и на скоростна железопътна връзка. Целият проект трябва да бъде завършен до 2035 г.

Унгарският премиер Виктор Орбан определи инициативата „Терминал+“ като ключов етап за развитието на страната. По думите му разширението е необходимо за посрещане на нарастващите нужди на туристическия сектор, който има все по-голямо значение за икономиката на Унгария.

Будапеща без пари: 8 безплатни преживявания в унгарската столица

От Министерството на икономиката очакват проектът да открие нови възможности както за пътническия, така и за товарния транспорт. Летището беше отличено през 2022 и 2024 г. като най-добро европейско летище в категорията 15-25 милиона пътници годишно.

За експлоатацията и развитието на аеропорта унгарското правителство си партнира с френската група „Винси еърпортс“ (Vinci Airports). Компанията е стратегически оператор от юни 2024 г. и притежава 20 на сто от акциите на оператора „Будапест еърпорт“ (Budapest Airport Zrt.), докато останалите 80 на сто са собственост на унгарската държава чрез „Корвинус холдинг“ (Corvinus Holding).

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button