Специален гаранционен фонд ще покрива загубите на туристи с провалени екскурзии и почивки заради фалит на туроператора. Той ще финансира и организира също така връщането в страната на тези, които се окажат зад граница, когато туроператорът им обяви фалит.
Това предвиждат промени в Закона за туризма, представени за обсъждане от Министерството на туризма. Новите текстове за създаването на Туристически гаранционен фонд всъщност бяха изготвени още миналата година, когато министър на туризма бе Илин Димитров, и вече в голяма степен са консултирани с туристическия бранш.
Пътуване във времето: Как да открием историите, скрити в малките градчета
За гаранционен фонд, който да обезщетява туристи заради несъстоятелност на туроператори, се говори отдавна, има дори евродиректива от 2015 г. Туристическият бранш обаче преди години не пожела да пълни с допълнителни вноски такъв фонд и настоя гаранциите да се дават само със сключването на задължителните застраховки „Отговорност на туроператора“.
По време на ковид пандемията, когато ограничителните мерки спряха пътуванията, се оказа, че тези застраховки не може да покрият разходите по обезщетяването на клиентите с провалени почивки и екскурзии. Наред с това застрахователните компании силно вдигнаха премиите. Тогава туристическият бранш заговори за спешна нужда от специален гаранционен фонд, какъвто имало в повечето страни в ЕС.
Законовите текстове не визират каква вноска ще трябва да плащат туроператорите във фонда. Това щяло да се регламентира с наредба.
Въпросът е важен, защото новите отчисления на туроператорите неминуемо ще се отразят на цената на услугата им. Миналата година, когато отново се водеха дебати за вноската, бяха посочени разчети, че за натрупване на финансов ресурс във фонда, вноската на туроператорските агенции ще бъде в размер на 0,1% от оборота им.
Предвижда се като за начало фондът да започне да функционира със заем, предстои да се уточни дали да е в размер на 5 млн. лв. или 10 млн. лв
Задължителната застраховка „Отговорност на туроператора“ отпада, но туроператорите може да правят застраховки, ако желаят да се подсигурят допълнително.
Промените предвиждат още туроператорите да минат от регистрационен на лицензионен режим. В момента в регистъра са вписани 1390 действащи туроператора. С лицензионен режим за тях вече ще има по-строги изисквания и контрол. Едно от изискванията е всяка година туроператорите да дават отчет пред Гаранционния фонд за своите обороти, за да може да се определи вноската им.